0F1B1082

VJS palkitsi pelaajiaan kaudesta 2013-2014

0F1B1082
Energia Areenassa järjestetyssä kauden päättäjäistilaisuudessa palkittiin kauden 2013-2014 onnistujia ja menestyjiä.

JOUKKUETASO

  • Naiset jatkavat 1. divisioonassa ja yhteistyöseura PK-35 Vantaa voitti Suomenmestaruuden
  • B-tytöt kruunasivat upean kautensa SM-hopeaan.
  • A-pojat pelasivat tulevalle kaudelle PK-35/VJS:lle paikan SM-karsintaan
  • B-pojat pelasivat tulevalle kaudelle VJS:lle paikan SM-karsintaan
  • Lisäksi VJS-joukkueet nappasivat lukuisia mitalisijoja valtakunnallisissa ja kansainvälisissä turnauksissa

YKSILÖTASO

VJS-pelaajia oli merkittävä määrä maajoukkueissa.

Maajoukkue-edustukset kaudella 2014:

  • Einari Ylä-Kesäniemi
  • Roosa Toivanen
  • Alina Kosunen
  • Emilia Ukkonen
  • Nea Laitila
  • Ronja Ikonen
  • Ida Raustola
  • Laura Kölhi 
  • Mimmi Nurmela
  • Ella Hopponen
  • Annica Karlsson
  • Sofia Litendahl
  • Henriikka Mäkelä
  • Selina Mustajoki
  • Rebecca Kindstedt
  • Sara Kattainen
  • Roosamari Hannukkala
  • Roosa Bröijer

Lisäksi nuorempia pelaajia oli myös SPL:n Uudenmaan piirin piirijoukkueissa.

Piirijoukkue-edustukset 2014:

  • Nevala Satu
  • Autio Karoliina
  • Partanen Milla
  • Taivassalo Suvi
  • Laiteenmäki Salla
  • Kölhi Laura
  • Mäki Kaisa
  • Meri Annika
  • Toivanen Laura

VUODEN PELAAJAT 2014

Juhani Ojala -palkinto: Henriikka Mäkelä

VJS aloitti tästä kaudesta lähtien kiertopalkinnon jakamisen kauden parhaalle junioripelaajalleen. Palkinto on nimetty VJS:n menestyneimmän kasvatin Juhani Ojalan mukaan. Juhani Ojala luovutti palkinnoksi myös pelipaitansa ja lähettivideotervehdyksen.

  • Vuoden poikapelaaja: Abdulkadir Said Ahmed
  • Vuoden tyttöpelaaja, pieni kenttä: Ira Flytström
  • Vuoden poikapelaja, pieni kenttä: Otto Hannula

 

TAITOKILPAILUMENESTYKSET

Uudenmaan piirin mestaruudet voittivat TC14-sarjassa Milla Partanen sekä TC15-sarjassa Laura Toivanen.

Lisäksi mitalisijoitukset saavuttivat TC14-sarjassa Selma Rantala(hopea), C15-sarjassa Samu Strengell(hopea) sekä Lukas Björklund(pronssi)

Kaikki kultamerkin arvoisesti pallon kesyttäneet pelurit näet vielä kootusti alta:

  • Lukas Björklund
  • Julius Juolevi
  • Daniel Rämö
  • Urho Kumpulainen
  • Aleksi Tanninen
  • Taavi Arminen
  • Eeti Arvonen
  • Petteri Jalonen
  • Eeli Eronen
  • Niklas Kangasmaa
  • Jesper Johansson
  • Suvi Taivassalo
  • Otto Gromoff
  • Otto Hannula
  • Kosti Hovi
  • Mikko Koivumäki
  • Matias Syrjäläinen
  • Tuukka Vettenranta
  • Pyry Virkki
  • Miika Virtanen
  • Johan Pattrick
  • Ville Jokitulppo
  • Selma Rantala
  • Nea Partonen
  • Iita Raekivi
  • Aura Nyholm
  • Kiia Kirjavainen
  • Emine Demirtas
  • Helmi Kumpulainen
  • Enni Räihä
  • Samuel Salmi
  • Kasper Viramäki
  • Rasmus Auramo
  • Joel Varis

Kaikki taitomerkit 2014

VUODEN KEHITTYJÄT JA VUODEN URHEILIJAT LÖYTYVÄT PÄÄTTÄJÄISESITYKSESTÄ

Päättäjäisesitys 2014, ilman isoja kuvia